První jachtařská dovolená na naší Slunečnici

23. června 2017 v 20:20 | Danielka
Celé jaro jsme na naší plachetnici Sunflower jezdili jen pracovat, opravovat, upravovat a doplňovat nářadí a zásoby a těšili se na naší první dovolenou strávenou celou na lodi.
...a ten kýžený okamžik nastal konečně začátkem června(původně jsme chtěli jet už v květnu, ale spousta pracovních povinností nám to nedovolila dříve, než v červnu).
Hned po příjezdu jsme si vychutnali první krásný západ Slunce z paluby lodi(...ten nás středoevropany mimochodem překvapil zde v severnějších oblastech až ve 22:00).Na o hodně delší den si člověk zvykne relativně snadno, ale na mírný deficit spánku a ranní vyspávání(resp. dospávání )též.
První dny jsme si museli zvykat a zaběhnout režim na lodi, upravit spaní a velmi jsme ocenili velikost naší lodě při obsazenosti dvou lidí.
Pro mne pak bylo nesmírně pozitivní zjištění, že v Holandsku je naprosto běžná, ba přímo bych řekla zcela nejobvyklejší posádka v počtu 2 - manželé, partneři, povětšinou starší pár, který s naprostým přehledem a klidem zajíždí s plachetnicí
kotvit v rozličných marínách a posádka je strojově sehraná a přesná.Je vidět, že spolu plachtí už nějaký ten pátek.....
Není ovšem ani vyjímkou potkat plachetnici pouze s jedním člověkem, který si prostě jen tak vyjel za příznivého počasí zaplachtit....pro radost z moře, Slunce, větru v plachtoví, svobody, volnosti a radosti.
A o tom tradiční rekreační jachting je předevšímMrkající.
První týden jsme se s Péťou učili bezproblémově kotvit, vyjížděli jsme na kratší i dlouhé projížďky a napluli hezkých 75 NM.
Po týdnu jsme si jeden den udělali "odfrk"od lodi a dojeli se podívat do Lelystadu na sraz veteránů(aut, ne seniorů).
Naprosto nás ohromilo přes 500 nádherně vyleštěných a nazdobených historických krasavců, včetně dobových posádek.
Navíc bylo krásné počasí, tak jsme si akci užívali včetně oběda.
A na závěr jsem objevila bonbonek specielně pro Péťu:u historické prohlídkové lodi Batavia kotvila česká LA GRACEUsmívající se!
Stačil krátký telefonát a na večer jsme byli pozváni na prohlídku této české megakrásky p. kapitánem Pepou Dvorským.
Strávili jsme na palubě La Grace nezapomenutelný večer se západem Slunce u skulptury kakajícího panáka(drátěná plastika dospělého člověka v charakteristickém podřepu velikosti cca 20 m na kose při příjezdu do Lelystadu viditelná široko daleko).
......a hurá na obeplouvání Ijsselmeeru - pro zasloužilé mořské vlky z La Grace je to "jezero", ale když se tu rozfouká přes 42 uzlů, je to docela hukot......ale my plachtíme......protože plachtit může každý, kdo si chce splnit své sny!!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama